خانه و آشپزخانه

آشپزخانه

ظروف پخت و پز ابزار پخت و پز ابزار برش ابزار مکمل آشپزخانه ابزار آماده‌سازی ابزار قنادی منسوجات آشپزخانه ظرف نگهداری ابزار سامان‌دهی

سرو و پذیرایی

سرویس پذیرایی ظروف پذیرایی ابزار سرو سرو نوشیدنی‌ها چیدمان میز پذیرایی

دکوراسیون

خواب و حمام

خانه داری

لوازم خانگی برقی

لوازم بزرگ آشپزخانه آماده‌سازی غذا تهیه نوشیدنی برقی پخت و پز لوازم جانبی دیجیتال

خوراک و بهداشت

ظروف پخت و پز

آشنایی با ظروف پخت و پز

 

امروزه تنوع ظروف پخت موجود در بازار بسیار زیاد است این تنوع زیاد معمولا در هنگام انتخاب خریدار را سردرگم می کند هدف ما در این مقاله بر این است تا شما عزیزان را با مصارف، معایب و فواید هرکدام از انواع این ظروف پخت آشنا کنیم.

قابلمه های چدنی

اولین دسته ای که به شما معرفی می کنیم ظروف پخت چدنی است.

 

 

این ظروف در رقابت تنگاتنگی با ظروف پخت تفلن قرار دارند. ظروف چدنی فاقد مواد سمی بوده، دوام و طول عمر زیادی دارند. از نکات مثبت این ظروف می توان به قابلیتشان در گرم شدن یکنواخت و حفظ دما تا مدت زمان بیشتر اشاره کرد که بدلیل ساخته شدن این ظروف از آلیاژ آهن – کربن است، علاوه بر این مورد بدلیل مقاومت بالایی که دارند به راحتی لب پر نمی شوند و رنگشان نیز به این راحتی از بین نمی رود.

 

 

از این ظروف می توانید در فر نیز استفاده کنید. سنگین بودن ظروف چدنی از معایب این ظروف پخت به حساب می آید. بهتر است در حین پخت غذا از حرارت کم یا متوسط استفاده شود. پخت خورشت در ظروف چدنی باعث حفظ طعم و ویتامین های موجود در موادغذایی می شود.

 

 

ظروف پخت چدنی برای تهیه انواع خورشت های ایرانی، سوپ های لذیذ و شله زرد، فرنی و شیربرنج و همچنین گریل کردن بسیار مناسب است.

 

 

توجه کنید بدلیل حفظ حرارت توسط این ظروف، می توانید مدت زیادتری مواد غذایی را با شعله خاموش گرم نگهدارید.

 

ظروف پخت و پز چدنی

 

قلبلمه استیل

قابلمه های استیل که معمولا از استیل 18.10 تهیه می شوند بدلیل استفاده از آلیاژ آهن که رسانای بسیار خوب حرارت است به سرعت گرم می شود، این امر روند تهیه غذا را کمی سرعت می بخشد. تهیه خورشت های ایرانی، آش و سوپ ، شله زرد شیربرنج و فرنی در این ظروف امکان پذیر است.

 

 

اگر کمی حوصله به خرج دهید امکان پخت برنج با ته دیگ نیز در این ظروف وجود دارد. نکته مهم در حین استفاده از این ظروف پخت تنظیم دقیق درجه حرارت است اگر کمی حوصله کنید و درجه حرارت را کم نگهدارید غذای شما در انتهای کار بسیار لذیذ خواهد بود.

 

 

اگر احیانا غذای شما ته گرفت و یا سوخت برای تمیز کردن قابلمه، بگذارید ظرف پخت کاملا سرد شود، سپس آن را با آب پر کنید کمی زمان دهید سپس با اسفنج نرم سرکه و مایع ظرفشویی بشویید.

 

 

استفاده از ظروف پخت استیل راحت است و در زمره ظروف سالم بشمار می روند که هیچ گونه مواد سمی را به مواد غذایی منتقل نمی کند. حضور سرویس پخت استیل در آشپزخانه کدبانوها به نظر لازم می رسد ولی این بسته به سلیقه کدبانوها دارد.

 

ظروف پخت و پز استیل

 

قابلمه های مسی

قابلمه های مسی از 90 درصد مس و 10 درص آلیاژ مس تهیه شده اند که با لایه ای از قلع، نیکل یا اسیتل پوشش داده می شود. بهتر است از ظروف پخت مسی پوشش داده نشده استفاده نکید و یا در صورت استفاده از تهیه مواد غذایی ترش ( اسیدی) پرهیز نمایید استفاده طولانی و دائمی از ظروف مسی توصیه نمی شود ولی استفاده یک وعده در هفته برای انتقال مواد معدنی و یون های مس به بدن مناسب است.

 

 

مس رسانای بسیار خوب حرارت است لذا باید از حرارت کم در حین پخت استفاده کنید. بهتر است از اضافه کردن مواد غذایی ترش و رب گوجه فرنگی در ابتدای پخت به مواد غذایی درون ظروف پخت مسی جلوگیری کنید و آنها را در انتهای مرحله پخت به غذا اضافه کنید. برنج در ظروف مسی با ته دیگ خوب تهیه می شود، سوپ و آش نیز در این ظروف لذیذ می شوند. از نکات دیگر آشپزی با ظروف مسی اضافه کردن نمک به آب در حال جوش در این ظروف است.

 

 

برای تمیز کردن ظروف مسی از قرار دادن آنها درون ماشین ظرفشویی جدا خودداری کنید و با مواد شوینده و سفید کننده قوی آنها را نشویید زیرا به بدنه ظروف صدمه می زند. برای از بین بردن لکه های درون ظروف مسی با پوشش درونی می توانید از سرکه و نمک یا آبلیمو و نمک که برای زمان کوتاهی بر روی لکه می گذارید و سپس با ابر و مایع ظرفشویی می شویید استفاده کنید.

 

ظروف پخت و پز مسی

 

قابلمه سرامیکی یا گرانیتی

قابلمه های سرامیکی و گرانیتی بسیار به هم شبیه اند معمولا از سه لایه ساخته می شوند، لایه بیرونی سرامیکی یا گرانیتی، لایه میانی فلزی و لایه درونی از سرامیک یا گرانیت نچسب تهیه می شود. این ظروف فاقد مواد سمی هستند، مقاومت این ظروف در برابر دما بسیار بالاست ( می تواند تحت حرارت بالا قرار داد و نگران آزاد شدن مواد سمی و یا صدمه دیدن ظرف پخت نبود).

 

 

سرعت گرم شدن این ظروف بالاست و به همین دلیل زمان پخت و سرخ شدن مواد غذایی را کاهش می دهند. تهیه خورشت های ایرانی و برنج و ته چین در این ظروف بسیار آسان بوده و بدلیل نچسب بودن این ظروف امکان خارج کردن راحت غذا از آنها میسر است.

 

ظروف پخت و پز سرامیکی و گرانیتی

 

می توانید از ظروف سرامیکی یا گرانیتی درون فر استفاده کنید این امر بستگی به دسته های متصل به بدنه ظروف دارد اگر این ظروف دارای دسته های پلاستیکی باشند باید توجه داشت که دمای فر بیشتر از 150 درجه سانتی گراد نشود درصورتی که دسته ها استیل یا از جنس بدنه باشند می توان دما را تا 250 درجه سانتی گراد افزایش داد.

 

 

وارد شدن شوک حرارتی به بدنه های سرامیکی و گرانیتی از قابلیت های استفاده آنها می کاهد. برای شستن این ظروف از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید بهترین روش شستشو با مواد شوینده ملایم به همراه اسفنج نرم است تا از ایجاد خط و خش بر روی بدنه جلوگیری کنید.

 

ظروف پخت و پز سرامیکی و گرانیتی

 

بهترین روش برای شستن تمام ظروف پخت و پز بهترین روش استفاده از مواد شوینده ملایم به همراه اسفنج های نرم است تا از کیفیت سطح در تماس با مواد غذایی نکاهد و بر روی آنها خط و خش ایجاد نکند.