خانه و آشپزخانه
خانه و آشپزخانه

آشپزخانه

ظروف پخت و پز ابزار پخت و پز ابزار برش ابزار مکمل آشپزخانه ابزار آماده‌سازی ابزار قنادی منسوجات آشپزخانه ظرف نگهداری ابزار سامان‌دهی

سرو و پذیرایی

سرویس پذیرایی ظروف پذیرایی ابزار سرو سرو نوشیدنی‌ها چیدمان میز پذیرایی

دکوراسیون

خواب و حمام

خانه داری

لوازم خانگی برقی

لوازم بزرگ آشپزخانه آماده‌سازی غذا تهیه نوشیدنی برقی پخت و پز لوازم جانبی دیجیتال

خوراک و بهداشت

استیک با سس قارچ

استیک تکه گوشتی است که از یک بخش بسیار نرم و زودپز چهارپا -معمولا راسته گاو جوان - با برش عمود بر الیاف گوشت انتخاب می شود و آن را با اندکی روغن در تابه داغ می اندازند ،و در حقیقت نوعی کباب است.

استیک را در سه درجه از پختگی درست می کنند:

  1. خون دار
  2. آبدار
  3. مغز پخت

استیک خون دار رویه سرخ کرده و مغزخام دارد و اگر آن را با کارد ببریم ،خونابه از آن بیرون می زند.مغز استیک آب دار گلی کم رنگ و خونابه آن بی رنگ است.در استیک مغز پخت هیچ اثری از سرخی دیده نمی شودو آبی هم از آن بیرون نمی زند.

زمان لازم برای پختن استیک بستگی دارد به قطر ورقه گوشت و جنس تابه و این که بخواهیم آن را خون دار برداریم یا آب دار یا مغزپخت این کار از 5 تا 10 دقیقه طول می کشد

استیک را به دو صورت درست می کنند:در تابه یا روی شبکه آهنی بالای آتش (گریل)و در هر دو صورت اندکی روغن به کار می رود.بهترین تابه برای استیک تابه چدنی یا لعابی یا مسی ضخیم و سنگین است که حرارت را نگه می دارد و یکنواخت پخش می کند.

راسته را یکی دو ساعت بیرون یخچال بگذارید تا حرارت فضای آشپزخانه را بگیرد،سپس آن را به صورت ورقه هایی به کلفتی 1-2 سانتی متر ببرید.یک تابه سنگین را روی آتش تیز داغ کنید و یا از قبل باربیکیو را روشن نموده و گرم میکنید،برای هر تکه استیک به اندازه یک قاشق مرباخوری روغن در تابه بریزید.پیش از آنکه روغن دود کند استیک را در تابه بگذارید.پس از مدت لازم برگردانید و باز به همین اندازه آتش بدهید.در آخر پخت نمک و فلفل بپاشید.

 

مواد لازم برای تهیه سس قارچ:

قارچ                   300 گرم

کره                   3 قاشق غذاخوری

شیر سرد              1/2 و 2 پیمانه

آرد                     3 قاشق غذاخوری

روغن مایع             3 قاشق غذاخوری

نمک فلفل زردچوبه      به میزان کافی

طرز تهیه سس قارچ:

قارچ ها را به همراه ۳ قاشق غذاخوری روغن با حرارت متوسط تفت می دهیم  تا زمانی که نرم شود و آب آن کشیده شود. سپس زردچوبه را به قارچ اضافه کنید و کنار بگذارید.آرد را در شیر سرد حل کنید کره را روی حرارت ملایم ذوب کنید و آرد حل شده در شیر را به تابه اضافه کنید. نمک و فلفل را بیفزایید و تا رسیدن به غلظت مطلوب به هم زدن آن ادامه دهیدو در نهایت قارچ ها را به سس اضافه نموده و نمک و فلفل آن را اندازه می کنیم .

در صورت تمایل 2 قاشق خامه به سس اضافه می کنیم.